גיל 30-50. האם מאוחר מידי ללמוד לגלוש? 5 עצות ללימוד גלישה בגילאים אלו

ישנו פתגם שאומר "לא ניתן ללמד כלב זקן תרגילים חדשים". נשים וגברים רבים בגילאים היותר בוגרים מרגישים, שבשלב זה בחייהם, כישוריהם הקיימים הם הכישורים היחידים שילמדו בחייהם. אמונה זו לדעתם תקפה גם לספורט. אבל האם ידעתם שהרבה אנשים בגילאים 30-50 מתחילים ללמוד גלישה? תפישה שגויה נפוצה היא שגלישה היא ספורט השייך לצעירים. קל להבין מדוע תפישה זאת קיימת, אחרי הכל, גלישה דורשת מאמץ פיזי וכושר גופני מסוים. חלק מהגולשים הטובים בעולם החלו את דרכם בגיל צעיר מאוד. למשל, ברט סימפסון, לאורה קריין ומיטש קרוז התחילו לפני גיל 12. קלי סלייטר, הידוע בכינויו "המייקל ג'ורדן של הגלישה", החל לגלוש כאשר היה בן 5, אבל אל תתנו לזה להניא אתכם מלגלוש. אם זה מעודד אתכם, סלייטר זכה בפעם האחרונה בכתר תחרות הגלישה העולמית WSL (world surf league) רק..בגיל 39. אליסה סטימר החליפה את הסקייטבורד שלה בגלשן רק בגיל 40. עם זאת, כדי לתאם ציפיות, ייתכן ותצטרכו לוותר על חלומכם המאוחר להפוך למקצוענים, אבל אם אתם מוכנים לצאת לים בשביל ההנאה והחוויה, הנה חמישה טיפים:

 

האם אתם בכושר?

זה הדבר הראשון שעליכם לקחת בחשבון. לספורט הגלישה דרישות פיזיות מסוימות, ועליכם לוודא שגופכם יכול לשאת את העומס. הצהרה זאת תקפה למתחילים בכל הרמות, אבל זה יותר חשוב אם אתם בעשור הרביעי לחייכם. זה לא מאוד משמעותי אם אתם מעוניינים בשיעור או שניים, אבל אם ברצונכם להפוך את הגלישה לתחביב קבוע, עליכם להתייעץ עם הרופא שלכם.
יידעו את הרופא שלכם שאתם מתכננים להתחיל לגלוש, כדי שהוא יוכל להדריך אתכם בהתאם. למרות שגלישה בפני עצמה תעזור לכם להיכנס לכושר, בשעת גלישה שורפים בין 200 ל-400 קלוריות, מומלץ להוסיף עוד התעמלות לשגרה שלכם כדי להתחטב ולשמור על כושר. האתגר בגלישה הוא לא באמת הגיל, זה המשקל. אם אתם כבדים יותר, ייתכן והמעבר לתנוחת עמידה על גלשן יהיה יותר קשה עבורכם. חשבו על זה כמו שכיבת שמיכה, רק על משטח שמתנועע וזז. רצוי לשמור על משקל מאוזן, הצעה שתקפה לא רק לגלישה.

 

התעלמו ממה שאנשים אחרים חושבים

העובדה שלא התחלתם לגלוש מגיל ינקות לא מבטלת את זכותכם לגלוש. יהיו אנשים שיגידו "עברתם את הגיל…" אבל בכל ענף ספורט לגיל אין משמעות. אותם אנשים צריכים להעריך אותכם, כי אפילו בגילכם אתם יודעים מה אתם רוצים ואתם משיגים את זה.

קחו שיעורים

אולי נראה לכם ששיעורים זה רק לילדים, אבל תופתעו לגלות שיש הרבה מבוגרים שנרשמים לשיעורים. מומלץ ללמוד לגלוש בהדרכת מדריך גלישה מנוסה כך עקומת הלמידה תהיה יותר מהירה, יסודית (כך לא נסגל הרגלים ותנועות שגויות) וסיכוי גבוה שנשאר פעילים בספורט ולא נפרוש לאחר זמן קצר. ניתן לקחת שיעורים פרטיים ו/או להצטרף לחוג גלישת גלים לקבוצות גיל בוגרות.

קנו את הציוד המתאים

האם כדאי לכם לקנות גלשן לפני השיעור הראשון? לא כל כך מהר. כדאי לכם לשקול להשכיר גלשן בהתחלה. זאת מכיוון שאין לדעת בשלב כה מוקדם אם תמשיכו לגלוש באופן קבוע אחרי השיעורים הראשונים. השכירו גלשן בהתחלה והשתמשו בו בתקופת הלימוד. אם אתם מבינים שזה לא בשבילכם, לא נורא, לפחות ניסיתם. אם אתם מרגישים שזה משהו שהייתם רוצים לעשות כתחביב, זה הזמן להשקיע בגלשן.
חוק אצבע לגלשנים למתחילים, קנו גלשן לימוד סופט שיאפשר ציפה וכך תפיסה מרובה של גלים. קיימים מידות שונות בהתאם למשקל וגובה (מידות בין 7"-9") גלשן לימוד זול וכבד ידרוש ממכם מאמץ יתר, יתיש אותכם ויגרום לכם לנטוש את הספורט. אל תיפלו במלכדות זו!1
ייתכן ותצטרכו גם חליפת גלישה אם אתם מתכננים לגלוש במים קרים. אם לא, מכנסי גלישה קצרים רגילים יספיקו. זה פחות או יותר מה שאתם צריכים – גלשן לימוד, ליש – רצועה לגלשן, שעווה וחליפה או מכנס גלישה.

הפכו את זה לחוויה משפחתית

אחד היתרונות של גלישה הוא שזה לכל המשפחה. זהו ספורט שכל אחד יכול ליהנות ממנו – צעיר כמבוגר, גבר או אישה. אז לכו לשיעורי גלישה כמשפחה ביחד, ובלי שתשימו לב תמצאו את עצמכם מתכננים חופשות גלישה משפחתיות.

התחילו עכשיו!

בית ספר לגלישה גל ים מקיים מקיים שיעורי גלישה וחוג גלישה מיוחד שמותאם לגילאים בוגרים נשים וגברים. לפרטים לחץ כאן