14 עצות זהב לבחירת קייטנת גלישה בטוחה,מיקצועית ומהנה לילדכם

קייטנת גלישה להבדיל מרוב הקייטנות האחרות מתקיימת כולה בטבע בסביבה ימית.
הפעילות מעניקה למידה משמעותית של תחום הגלישה, פעילות גופנית, התמודדות מול אתגרים פיזיים ואיתני הטבע, העצמה,גיבוש חברתי וכמובן והכי חשוב הנאה.

הסביבה הימית היא הגורם היחודי בפעילות גלישה ומין הסתם מביאה איתה סוג של סכנות דבר שמחייב כללים, אישורים וצוות הדרכה ייעודי. אנחנו ההורים נרצה תמיד לבחור את המקום הטוב ביותר ובטח הבטיחותי ביותר לילדנו. קייטנות הגלישה מופעלות ע"י בתי ספר לגלישה שפעילים כל השנה ועד כאלו שצצים רק לתקופת הקיץ ואח"כ נעלמים.

כיצד נבחר את קייטנת הגלישה המתאימה ביותר?

המלצות,המלצות,המלצות

אין כמו לקבל מידע ראשוני מחברים,שכנים ומכירים שכבר השתתפו ויכולים לספר ממקור ראשון על התרשמותם. לפעמים זה מספיק..

וותק ופעילות לאורך כל השנה של בית הספר לגלישה

ככל שבית ספר לגלישה יותר ותיק כך יש לו יותר ניסיון תוך הקפדה ושמירה על בטיחות ומקצועיות. בית ספר שפעיל כל השנה כולל בחורף עם חוגי גלישה פעילים מרובי חניכים מחזיק לרוב צוות הדרכה קבוע עם ניסיון. בררו כמה זמן בי"ס לגלישה פעיל ומה אופי הפעילות לאורך השנה (ניתן לבדוק בעמוד הפייסבוק של אותו מקום)

מדריכים

צוות הדרכה מורכב מעוזרי מדריך רובם נוער גולש מעל גיל 16 ומדריכי גלישה בוגרים.
כולם חייבים בתעודות הדרכה מטעם איגוד הגלישה ווינגייט. יש העדפה לקייטנות עם מדריכים ותיקים, בוגרים וקבועים ולא כאלו שעובדים רק בקיץ לתקופה קצרה.

יחס כמותי בין מדריך לחניכים

יחס נכון ונדרש על פי משרד החינוך הוא 1:7 צריך לוודא שיחס זה מובטח וגם נשמר בהמשך.

אישורים וביטוח

פעילות גלישה מחויבת באישור משרד החינוך, אישור הרשות המקומית וביטוח. דירשו לראות את המסמכים הנ"ל. אל תתביישו. (האישורים הנ"ל לרוב מתקבלים רק בסוף יוני ולכן בקשו לראות את האישורים של שנה קודמת)

ציוד גלישה

גלשנים תקינים וציוד גלישה הם חובה מבחינה בטיחותית. בתי ספר לגלישה טובים דואגים להחליף כל שנה עד שנתיים את הגלשנים. גלשנים שבורים ופצועים לא בטיחותיים ויכולים לגרום פגיעות לילדים.
גלשנים ישנים לרוב ספוגים במים,כבדים ומקשים מאוד על הילדים.

עזרה ראשונה ומצילים

פעילות הגלישה צריכה להתקיים בצמוד לחוף עם שירותי הצלה ועזרה ראשונה (לא ניתן לקיים את הקייטנה בחוף עצמו בגלל שהילדים והגלשנים מסכנים את המתרחצים)

משמעת שמש ומים

הקייטנה פעילה ביום בימי הקיץ החמים. חובה לוודא שמקפידים על שתיה מרובה, הימרחות מספר פעמים ביום בקרם הגנה. חובת לבוש מגן שזה חולצת לייקרה ארוכה וכובע גלישה. צריך לבדוק האם הלבוש מסופק כולו או חלקו ע"י הבית ספר ואם לא האם החניכים מקבלים מחיר מיוחד בזמן רכישת הביגוד.

הסעות

הסעות הם חלק חשוב בקייטנת גלישה מכיוון שלא כולם גרים ליד הים. צריך לבדוק שחברת ההסעה  מאושרת ע"י משרד התחבורה (שוב דירשו אישורים) עדיף תמיד שיש מדריך מלווה על ההסעה.

אוכל

הפסקה והתארגנות באה על חשבון זמן לימוד ותרגול גלישה. יש מקומות שבוחרים בארוחת 10 (כריך,פירות,שתיה) יוצא שיותר מתאמנים ומתרגלים ובסוף אוכלים בבית. יש מקומות שבוחרים לספק גם ארוחת בוקר וגם ארוחת צהרים יוצא שיותר עסוקים בלאכול . ופחות בגלישה (זו הדרך הפחות מיקצועית..)

אישורי הרשמה/ תנאי ביטול

דאגו לקבל בסיום הרשמה אישור הרשמה בכתב או מייל כולל חשבונית. וודאו שקיבלתם מסמך שמפרט במלואו תנאי היטול. ילדים נוטים מידי פעם לשנות החלטות שקיבלו מכל מיני סיבות כולל חברים שנרשמו לקייטנה אחרת. קורה גם שהתחלתם את הפעילות ופתאום מתברר שהילד לא רוצה להמשיך. צריך לברר האם ניתן לקבל החזר כל שהוא? במידה וילד לא הגיע ביום מסוים האם ניתן להשלים?מתי?

גמישות בבחירת  אורך הקייטנה

אפשרות לבחור שבוע,שבועיים,שלש או יותר. יש מקומות שמחייבים מינימום שבועיים או שלש במחיר אטרקטיבי. ישנם ילדים שקשה להם לבלות בים חצי יום בקיץ לאורך תקופה ארוכה, במיוחד הצעירים.

שקיפות

שקיפות של כל המידע כולל אישורים, תנאי ביטול, מ'ס שעות ביום ומחירים. אם הדברים לא מפורסמים בשקיפות באתר בית הספר לגלישה ו/או בפייסבוק כנראה לא כל האישורים קיימים וגם כנראה יש מחירים שונים ללקוחות שונים.

מחיר

מחיר הוא פרמטר חשוב.
כדאי להשוות בין קייטנות גלישה תוך שימוש בפרמטרים שהזכרנו, התרשמות מהמלצות של חברים ואלו שמצאנו באינטרנט ופייסבוק ולבסוף גם להכניס את השיקול הכספי.
הבדל במחירים יכול לנבוע בין היתר מתחרות בין בתי הספר, כמות שעות קייטנה ביום שונה (מחיר זול אבל שעה פחות זה 20% פחות זמן פעילות)
כח אדם עם עלויות נמוכות- שימוש במדריכים צעירים בלבד גילאים 16-18.

הכותב: גיל פיינברג יועץ פיתוח עיסקי בבי"ס לגלישה גל ים אבא ל 3 ילדים.

בית ספר לגלישה גל ים מקיים קייטנות גלישה עם הסעות מאזור השרון, רעננה-כ"ס ועמק חפר.